Milí zákazníci, veškeré zboží Vám můžeme rozvézt po domluvě po celém Zlíně až k Vám domů!

S láskou k přírodě a úctou k tradici

Svět kolem nás je plný pojmů jako BIO, uhlíková neutralita, biodiverzita, obnovitelné zdroje … Není to jen zbytečné zelené šílenství? Co tyhle pojmy znamenají pro nás a jak je může chápat i obyčejný zahrádkář?

 

 IMG_3552IMG_0787

Rodinná tradice

Na začátku roku 2016 jsem souhrou náhod začal řešit staré rodinné pozemkové resty v malé obci Karlín na Moravě, která je součástí malebného kraje Moravského Toskánska. Postupným vývojem se nezamýšlené stalo skutečností a častými návštěvami této rodné vesnice mého dědečka mi tenhle kraj učaroval. Udělali jsme rodinnou poradu a rozhodli jsme se, že zde začneme po více než sedmdesátileté pauze opět hospodařit.

IMG_0476

Baťa a hlína

Dědeček odsud odešel v roce 1947 k Baťům do Zlína a já si jako malý kluk pamatuji, jak mi vždycky při dušičkových návštěvách ukazoval okolí a říkal… „Podívej se na to… to si zapamatuj... taková černozem není nikde jinde“. I můj tatínek vždycky vzpomínal jak tam s dědečkem chodili na úžasné meruňky.
S tím vlastním kouskem planety jsme srostli a ani vteřinu jsme nepřemýšleli nad tím, že by jsme se starali jinak než BIO.

20200814_161924


Proč vlastně a co to znamená?


Někteří místní si klepali na čelo a při každé návštěvě jsem slyšel… to je nesmysl… vybodni se na to… bez stříkání ti nic nenaroste. No a to pro někoho s mou povahou bylo v podstatě jako výzva k akci. Nenaroste? A jak to dělali naši předci, že jim to narostlo?
Když jsem první rok pod duranciemi (pozn. odrůda trnek, švestek… jak kdo chce) nestříkal, ale nechal trávu narůst po kolena a vysekl jí 2x za sezónu, tak jsem vypadal vyloženě divně… Ve vinohradu tráva, pod stromy prales… Pak jsem ale vzal rýč a zaryl do rozpraskané země u souseda a pak do té své džungle… Země u souseda se jen sypala a u mě byl i v těch největších vedrech rýč zamazaný od vlhké hlíny. V zemi žížaly, na louce kytky, které jsem nikdy neviděl, nespočet motýlů a spousta dalšího života.
V tom mě to napadlo… prostě tu přírodu necháme žít. Ona vlastně nic jiného nechce. Necháváme ji žít  a starat se a my jí jen pomáháme a trošku „umravňujeme“.

IMG_0236


To co nám dala do ní vracíme

Kompostujeme, chytáme dešťovku, provzdušňujeme, nemocné dřevo odstraňujeme. Zasadili jsme také „louku starých časů“. Ovoce sice nemusí být naleštěné a bezchybné jako z regálů v supermarketech, ale je 100% zdravé, bez chemie, ale hlavně jako rodina zažíváme s našim kouskem biodiverzity úžasné zážitky.
Nehospodaříme na co největší výnos, ale pro dobrý pocit. Děláme to s láskou k přírodě a úctou k tradici. Pokud nás budete chtít navštívit, tak nám napište… rádi vás uvítáme u nás ve Starém Vinohradu.

 

68148_agro-natura-kravsky-hnuj-6-kg69831_agro-konsky-hnuj-3-kg69759_agro-natura-farmarsky-hnuj-40l

Autor: Ondřej Bárta

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení