Milí zákazníci, veškeré zboží Vám můžeme rozvézt po domluvě po celém Zlíně až k Vám domů!

Pravý čas na sázení paprik

Únor bílý, pole sílí. Příroda odpočívá pod napadlým sněhem a nabírá síly, aby nám mohla dát bohatou úrodu. I když se to nezdá, teplota venku padá pod nulu, za okny poletuje sníh, tak únor je ten pravý měsíc na zasetí paprik. A my vám poradíme, jak si i vy můžete vypěstovat sazeničky této chutné zeleniny.

jeppe-vadgaard-PnFgNgCkBXY-unsplash-2

Co udělat před výsevem?

Osivo, které jsme si pořídili, dáme na jeden až dva dny namočit do vlažné vody. Tím urychlíme klíčení. Poté papriky vysejeme do směsi výsevního substrátu, doporučujeme AGRO NATURA Substrát pro rajčata, okurky a papriky 50 l. 

Semínka sadíme s rozestupy 0,5 - 3 cm a zasypáváme je maximálně 1 cm vrstvou substrátu. Povrch zvlhčíme rozprašovačem a přikryjeme papírem nebo víkem od pařníku.

Teplo a světlo

Pokud chcete, aby rostlinky pěkně rostly, dejte jim dostatek světla a tepla. Papriky jsou subtropické až tropické rostliny vyžadující dostatečnou vlhkost vzduchu, pohybující se mezi 

70 - 75% a teplotu nad 21°C. Také světlo je důležité, dopřejte jim potřebné sluneční paprsky.

vishang-soni-J6W_MSU67o8-unsplash

Přesazování

Když je rostlinka vysoká 15-20 mm a můžeme na ní vidět dva lístečky, přepícháme všechny papriky pomocí pinzety do květináčků, které jsme si připravili. Budou se vám hodit i kelímky od jogurtu s otvory na dně, které můžete použít místo květináče.

Výsadba

Papriky sázíme v druhé polovině května, 2 - 3 měsíce po výsevu.

Rostlinky dosahující 40 cm jsou připravené na výsadbu do země. Pokud budou potřebovat oporu, podepřeme je tyčkou zaklepanou do půdy vedle rostlinek. Ta je důležitá hlavně u rostlin s velkými plody.

francesco-gallarotti-ruQHpukrN7c-unsplash 

Rady a tipy na závěr

  • Papriky pravidelně zalévám do větší hloubky, aby nedocházelo k usychání listů a plodů
  • Dáváme si pozor na přemokření půdy, to papriky nemají rády, sazeničky by mohly začít plesnivět a uhnívat. Aby jste tomuto předešli, používejte AGRO Plíseň STOP RTD 0,5 l
  • Dopřejte jim dostatek prostoru
  • Abychom zajistili dostatečný obsah živin, přihnojujeme je AGRO Organo - minerálním kapalným hnojivem na rajčata, papriky a okurky
  • Zajistěte paprikám oporu, aby rostlina nabyla přetížená plody a nezačala se lámat

 

Autor: Gabriela Prokešová 

 

 

 

Popis obrázku