Pěstování muškátů
Muškáty ( Pelargonium x hortorum ) jsou oblíbené rostliny na zahradě, ale běžně se pěstují i uvnitř nebo na balkóně v závěsných truhlících. Pěstování pelargonií je relativně snadné, pokud jim dáte co potřebují.
Jak muškáty pěstovat
Nejdříve si ujasněte kde pelargonie budete pěstovat. Jejich potřeby jsou v závislosti na prostředí odlišné.
V interiéru potřebují muškáty ke kvetení hodně světla, ale snesou i mírné světelné podmínky.
Potřebují také vnitřní teploty kolem 18-21 C během dne a 13 C v noci. Tyto rostliny je potřeba pěstovat v nakypřené půdě.
Při pěstování venku muškáty vyžadují vlhkou, dobře propustnou půdu podobnou půdě v květináčích se stejným množstvím zeminy, rašeliny a perlitu . Umístěte své muškáty v oblasti s alespoň šesti až osmi hodinami slunečního světla. Vzhledem k tomu, že tyto rostliny musí být chráněny před chladem, počkejte s výsadbou, dokud hrozba mrazu pomine. Rostliny rozmístěte asi 20–30 cm od sebe a přibližně ve stejné hloubce jako jejich původní květináče. Mulčování rostlin se také doporučuje pro udržení vlhkosti.
Substrát pro muškáty a jiné balkónové květiny je speciálně vyvinut pro potřeby pěstování balkónových rostlin, které potřebují k růstu a bohatému kvetení vysokou dávku živin. Výborně se v něm pěstují pelargonie, petunie, verbeny, lobelky, begonie, fuchsie, bidens a další balkonové rostliny. Můžete jej použít rovněž do samozavlažovacích truhlíků.
Péče o muškáty
Ať už uvnitř nebo venku, péče o pelargónie je docela základní.
Kromě zavlažování, je nutné hnojení.
Kapalné hnojivo pro muškáty a jiné balkónové květiny svým složením splňuje vysoké nároky na živiny důležitých pro tyto rostliny. Obsahuje AQUA Cell, který pomáhá rozvádět vodu s živinami po celém objemu pěstební nádoby a mikroprvky podporující správný růst a vývoj rostlin. Správným používáním tohoto vynikající hnojiva na muškáty docílíme vitálních zdravých listů a krásného bohatého kvetení.
Při zalévání venkovních rostlin je nejlepší vyhnout se hornímu zavlažování, protože to může vést k problémům se škůdci nebo chorobami. Rostliny pelargonie snadno zakořeňují z řízků a lze je množit na podzim pro přezimování venkovních rostlin. Lze je také vykopat a přinést dovnitř.
Autor: Marek Toman