Milí zákazníci, veškeré zboží Vám můžeme rozvézt po domluvě po celém Zlíně až k Vám domů!

10 zahradních plodin, které Vám ušetří peníze

Přemýšlíte o založení zahrady či zahrádky, abyste ušetřili nějaké peníze v obchodě s potravinami? Máte již zahradu, ale přemýšlíte, jak získat co nejvíce „za své peníze“, pokud jde o to, co zasadit? Pak čtěte dál, protože pro Vás máme seznam těch nejlepších věcí, se kterými můžete začít na své zahrádce a které Vám zaručeně ušetří peníze na účtu za potraviny.

 

flowers-and-gardening-tools-starting-a-garden-ss-featured

CHCETE ZALOŽIT ZAHRADU, ABYSTE UŠETŘILI PENÍZE?

Než začneme, měli bychom se na chvíli zabývat tím, JAK správně pěstovat na své zahradě. Kolik místa máte na zahradě?

Tři nejčastější typy pěstování jsou:

  1. "Tradiční" zahrada , kde obděláváte půdu a sázíte do řad. (Představte si farmářský styl, ale v mnohem menším měřítku.) Tato zahrada vyžaduje nejvíce prostoru a nezbytné ruční práce, ale může být nákladově efektivní, pokud máte dobrou půdu a jste ochotni tuto práci dělat. Pokud máte prostor a správné klima, můžete potenciálně pěstovat téměř cokoli, od malých ředkviček po velké plodiny, jako je kukuřice, dýně nebo třeba melouny.
  2. Vyvýšená záhonová zahrada , kde si postavíte nebo koupíte zahradní truhlíky a přidáte nějakou směs zahradní zeminy. Tato zahrada je při zakládání dražší než tradiční zahrada, protože musíte shromáždit zásoby na stavbu krabice (boxů) a směs půdy, kterou do ní vložíte. Na druhou stranu vyžaduje méně místa pro pěstování spousty rostlin a zároveň je to skvělá volba, pokud půda kolem vašeho domova není zrovna nejlepší pro pěstování (písek, kámen, jíl nebo kontaminace). Vyvýšené záhony Vám poskytují další skvělou možnost, co se týče rozmanitosti plodin, i když vaše schopnost pěstovat obrovské věci může být o něco omezena.
  3. Kontejnerová zahrada , kde sázíte v květináčích na balkóně nebo terase. Kontejnery umožňují zahradničení lidem, kteří žijí ve městech nebo nemají venkovní prostor pro založení velké zahrady. Kontejnerové zahradnictví umožňuje pěstovat některé druhy ovoce a zeleniny na velmi malé ploše a je snadné jej správně nastavit a udržovat. S malým prostorem jste však při výběru rostlin omezenější.

 

NAŠICH 10 NEJLEPŠÍCH PLODIN NA ZAHRADĚ, KTERÉ ŠETŘÍ PENÍZE

 

 

Vše na tomto seznamu lze pěstovat v kterémkoli ze tří typů zahrad uvedených výše. Tyto uvedené druhy zeleniny a ovoce jsou jedny z nejlepších, které můžete pěstovat pokud se snažíte snížit svůj účet za potraviny. Nejen, že dostanete skvěle chutnající jídlo, které jste si sami vypěstovali, ale také si rozhodně zamilujete pocit ušetřených peněz.


1. Byliny (bazalka, koriandr, petržel, rozmarýn atd.) Při vaření nic nenahradí chuť čerstvých bylin a bylinek. Čerstvě natrhané nebo vařené, tyto bylinky dokážou vždy Váš pokrm opravdu povýšit! Ale jsou také opravdu drahé, pokud se je rozhodnete nakoupit v obchodě. Založení vlastní malé bylinkové zahrádky Vám může v průběhu roku ušetřit spoustu peněz. Jsou perfektní pro všechny tři druhy zahrad a jsou pravděpodobně nejpohodlnější, co se pěstování týče. Samozřejmě se dají pěstovat i v květináči na Vaší terase nebo balkóně. Mnohé z nich můžete dokonce pěstovat i uvnitř na slunném kuchyňském okně, pokud tam ovšem máte prostor.

Aby se bylinkám dobře dařilo doporučujeme jeden z našich produktů.

 68187_agro-organo-mineralni-kapalne-hnojivo-na-bylinky-1-l68232_agro-natura-substrat-bylinkova-zahradka-a-vysev-10-l69756_agro-natura-kapalne-hnojivo-bylinkova-zahradka-0-5-l

 

2. Zelený salát, hlávkový salát, špenát atd. Římský a listový salát obvykle vídáváme v obchodě s cenou mezi 35,- až 65,- Kč za kus, pokud je bio. Ale balení semínek, které stojí asi 40,- Kč Vás dokáže zaplavit čerstvými saláty po celé měsíce. Tuto zeleninu doporučujeme pěstovat ve vyvýšených záhonech, kde je možné pěstovat téměř cokoliv.

NATURA Kompost pro vyvýšené záhony je speciálně navržený jako PROSTŘEDNÍ vrstva vyvýšeného záhonu. Jedná se o organické hnojivo s vysokým obsahem organických látek výhradně rostlinného původu, s přídavkem dolomitického vápence.

68103-1

 

3. Ředkvičky, zelená cibule a cibulka. Ředkvičky, zelená cibule nebo třeba cibulka jsou opravdu rychle rostoucí malá zelenina. V závislosti na odrůdě, kterou zasadíte, můžete mít ředkvičky připravené ke sklizni již za čtyři týdny!
Pokud jde o cibuli, tak sadíme na začátku jarního vegetačního období a některé necháváme vyrůst do velkých cibulí na vaření a jiné sklízíme klidně dříve, dokud jsou mladé a mají skvělou jemnou chuť. Jsou levné na pěstování a snadno se sklízejí. Mnoho velkých cibulí na vaření vydrží několik měsíců nebo déle, pokud jsou po sklizni správně skladovány.

 

4. Česnek. Česnek je alfa a omega vaření. Jedna hlávka česneku se dá rozdělit na jednotlivé stroužky a z každého stroužku poté vyroste celá  nová hlávka česneku. Jakmile sklidíte, nasbírejte největší stroužky, které se na začátku příští sezóny vrátíte do půdy aby Vaše produkce rostla.

 

TIP: Cibule a česnek jsou součástí rodu allium a jako takové jsou nebezpečné pro psy a kočky. 

Organominerální hnojivo cibule a česnek je určeno pro všechny druhy cibulí, okrasných cibulovin a česneků pěstovaných v nádobách i ve volné půdě. Vysoký podíl organické složky zajistí rostlinám dlouhodobé působení hnojiva až 60 dní a vyšší úrodnost půdy. Hnojivo je obohacené o rohovinu, která je přírodním zdrojem dusíku a kokosová vlákna, která provzdušní půdu a umožní rostlinám vytvoření bohatého kořenového systému.

68172

 

5. Fazole a hrách: Zelené fazolky a hrášek nejsou vůbec náročné na pěstování. Nejen že rychle rostou, ale také hodně produkují. Pokračujte v pravidelné sklizni a oni Vám budou dávat více a více po celou sezónu.

 

6. Rajčata a okurky. Ať už Vám to ušetří peníze nebo moc ne, tak rozhodně rajče by byla plodinou číslo jedna, kterou bych Vám doporučil pěstovat v jakékoli zahradě. Daří se jim dobře v řadách, na vyvýšených záhonech či v nádobách a chuť čerstvých rajčat ze zahrádky se prostě ničemu nevyrovná.

Bylinková směs na svilušky je unikátní směs mydlice a skořice v sáčku z čajového papíru pro přípravu výluhu pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin proti sviluškám. Je vhodný na svilušky na okrasných rostlinách a zelenině (rajčata, papriky, okurky, brambory, cibule aj.), jádrovinách, peckovinách, drobném ovoci a révě. Má vysoký protipožerový a repelentní efekt.

67650

7. Celer. Celer stojí v obchodě asi 25,- Kč za svazek, ale balení malých semínek celeru za 50,- Kč Vám dá spoustu a ještě více celeru na dochucování pokrmů, polévek a dalších receptů. Pěstování je opravdu snadné a dokonce můžete založit novou rostlinu celeru z odřezků celerové hlavy. Je skvělé, že můžete vypěstovat kompletní rostlinu s v podstatě druhou sklizní z něčeho, co byste vyhodili!

8. Cuketa. Kromě rajčat si myslím, že cuketa patří rok co rok k naší nejplodnější zelenině. Jsou skvělé grilované nakrájené na plátky, vařené spolu s nějakým italským kořením a trochou olivového oleje a másla, dělají se z nich „cuketové zelí“ nebo se z nich dělá úžasný cuketový chléb či buchta. Vždy můžete trochu umýt, nakrájet a zmrazit, abyste je mohli použít i v zimních měsících.

9. Bobule: Jahody, borůvky, atd. Ach, jahody. Jsou úžasné! Rostou dobře v kterékoli ze tří výše uvedených možností. A můžete si také pořídit květináče s jahodami či borůvkami, které Vám každé léto umožní zasadit více rostlin na malém prostoru. A zasadit si je můžete klidně na balkóně nebo na terase. Tyto plody plné antioxidantů jsou nezbytnou plodinou v domácnosti a jejich pěstování zároveň šetrné k Vašemu rozpočtu.

Substrát pro jahody je vyroben z rašeliny a kvalitního vyzrálého kůrového humusu. Svým složením je velmi vhodný pro jahody a ostatní drobné ovoce, kromě kyselomilných rostlin (např. borůvky). Lze jej použít pro pěstování na záhonech i v nádobách. Substrát obsahuje základní živiny, stopové prvky a hnojivo KRISTALON na 6 týdnů.

 

67662

10. Kale neboli listové zelí. Kale je novým miláčkem světa zeleniny, protože je to živinová bomba. Existují tuny různých odrůd kapusty a mnohé z nich jsou snadno dostupné jako semena. Je také opravdu snadné je pěstovat v různých zahradnických systémech. Jejich využití je jasné. Od polévek, těstovin až po saláty nebo třeba smoothies!

TOTO JE JEN UKÁZKA ÚSPORNÉ ZELENINY, KTEROU SI MŮŽETE VYPĚSTOVAT DOMA.

Bylo pro nás těžké vybrat seznam "TOP 10”. Existuje samozřejmě mnohem více zeleniny, která je levná a snadno se pěstuje na domácí zahrádce. Doufáme, že Vám to poskytne alespoň malou inspiraci o věcech, se kterými můžete začít, pokud jste v zahradnictví nováčci nebo pokud chcete rozšířit to, co aktuálně pěstujete. Skutečnost, že každé léto mohu v podstatě odstranit rajčata, bylinky, fazole, cukety nebo jahody ze svého seznamu potravin “Co koupit v obchodě” alespoň na dobré dva nebo tři měsíce, je úžasná a k nezaplacení! 

 

Autor: Prokop Grof, Marek Toman

 

Popis obrázku